Knižní novinky se na mém blogu dlouho neobjevily. Takže připomínám, že jde o subjektivní výběr literatury, která mě zaujala při listování v obchodě. Většinou jsou to novinky nebo tituly vyšlé během posledních pár měsíců. Míru svého nadšení se snažím vyjádřit hvězdičkami od jedné do tří – z tříhvězdičkových knih jsem měl nejlepší dojem. Začneme historickými publikacemi, jichž se v poslední době urodilo hodně.
K. Čapková, M. Frankl: Nejisté útočiště (**). Po nástupu Hitlera k moci emigrovalo z Německa mnoho Židů a antifašistů. Tehdejší Československo bývá líčeno jako oáza tolerance, kde tyto uprchlíky čekaly téměř idylické podmínky. Autoři si ale dali práci s podrobným výzkumem a výsledný obrázek je o dost méně růžový. Prominentní německé intelektuály sice Československo vítalo s otevřenou náručí, ovšem chudší emigranti byli mnohdy považováni spíš za přítěž. Zajímavé svědectví o životě zoufalých lidí v nejistých časech.
Jan T. Gross: Strach (***). Myslíte si, že po osvobození vyhlazovacích táborů a skončení druhé světové války se mohlo Židům v Evropě dařit už jen dobře? Tak to vítejte v Polsku – nejlépe ve městě Kielce, kde se 4. července 1946 odehrál největší protižidovský pogrom po roce 1945. Historik z univerzity v Princetonu rekonstruuje jeho průběh a snaží se vypátrat příčiny polského poválečného antisemitizmu. Pokud to stihnu, pokusím se napsat recenzi ke Dni památky obětí holocaustu (27. ledna).
Pokračujeme směrem k přítomnosti. J. Pernes, J. Pospíšil, A. Lukáš: Alexej Čepička (**). Čepička je dnes asi nejznámější jako člověk, za kterého válčili černí baroni. To je pravda – byl tehdy ministrem národní obrany. Nesmíme však zapomínat na jeho další zásluhy. Tento přední československý stalinista a zeť Klementa Gottwalda napáchal nemálo škod například i ve funkci ministra spravedlnosti. Čepičkovo postavení v Gottwaldově mocenské partě charakterizují autoři knihy podtitulem „šedá eminence rudého režimu". To zní lákavě.
A. Guerney: Kompas (**) je na půl cesty mezi dějinami a přírodními vědami. Vypráví o vynálezu kompasu a o jeho postupném zlepšování z jednoduché navigační pomůcky v důmyslný přístroj. Můžete si číst o chytrých nápadech vynálezců a zároveň se vydat na širé moře s kapitány, pro něž byl spolehlivě fungující kompas nejdůležitější věcí na lodi. Takovou drsnou romantiku už v dnešní době GPS navigací nezažijete.
J. Schindler: Ze života bakterií (*). Další ze stručných knížek o zajímavých tématech, které vycházejí v edici Průhledy nakladatelství Academia. Autor nelíčí bakterie v první řadě jako strašáky a zabijáky, ale spíš jako organizmy s osobitým životním stylem. Titul asi moc nepronikne do běžné distribuce; musíte hledat v knihkupectvích Academia.
J. D. Barrow: Nové teorie všeho (***). Anglický kosmolog, teoretický fyzik a matematik připravil aktualizovanou verzi své starší knihy z roku 1990. Přiblíží vám moderní teorie o podstatě hmoty a vesmíru, jejich matematické základy i jejich často překvapivé důsledky. Barrow umí složité fyzikální poblémy popsat srozumitelně, takže se ho vyplatí číst.
Teď slibovaný bonus pro děti. L. a S. Hawkingovi: Jirkův tajný klíč k vesmíru (**). Stephen Hawking je proslulý teoretický fyzik z Cambridge, L. Hawkingová je jeho matka a spisovatelka. Společně napsali dobrodružný příběh pro děti. Malý Jirka a jeho kamarádi cestují s pomocí superpočítače po vesmíru a potkávají planety, komety, černé díry a další kosmické objekty, o nichž se cestou leccos zajímavého dozvědí. Příběh se mi zdá poněkud ujetý, ale dětem se možná bude líbit. Kniha je řekl bych vhodná pro středně staré ratolesti; na nejmladší školáky je příliš složitá a puberťáci už se vám na ni vykašlou.
Na konec jsem si nechal knihu s výstrahou, R. Dawkins: Příběh předka (???). Dawkins je evoluční biolog přednášející na Oxfordu. Napsal už několik knih s popularizačními ambicemi, například Sobecký gen. Příběh předka je putování evolucí proti proudu času – od člověka až k počátku života. Různé druhy organizmů zde vyprávějí své „životní story". Netradiční pojetí vypadá slibně. Ovšem předem varuji: rozmyslete si, jestli máte chuť číst zhruba sedmisetstránkový tlustospis, velmi podrobný a míchající dohromady mnoho různých témat. Obávám se, že tohle nebude kniha, která by se kromě biologů líbila i širší veřejnosti. Nicméně zkusím koupit, přelouskat a zrecenzovat.
To je ode mě všechno. Jestli jste objevili v poslední době další dobré knížky, napište o nich do diskuze. Já se jdu na pár dní flákat na předvánoční dovolenou.